Haber

BM Güvenlik Konseyi’nin reform ihtiyacı inkar edilemez ve ertelenemez

YENİ Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, “BM Güvenlik Konseyi’nin reform ihtiyacı inkar edilemez ve geciktirilemez.” söz konusu.

Önal, BM Genel Kurulu’nun BM Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) reform konulu oturumunda konuştu.

Avusturya ve Kuveyt Daimi Temsilcilerinin hükümetlerarası müzakerelerde eş kolaylaştırıcı olarak atanmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Önal, Türkiye’nin Uzlaşma İçin Birlik Grubu’nun (KIB) BMGK’daki reforma ilişkin açıklamalarını desteklediğini belirtti.

Büyükelçi Önal, “BMGK’nın reform ihtiyacı inkar edilemez ve geciktirilemez.” diye vurguladı.

BMGK’da özellikle Filistin’le ilgili yaşanan gelişmelerin bunun açık göstergesi olduğuna işaret eden Önal, “Yapısal felç durumu nedeniyle BMGK, Filistin’de ateşkesi sağlayamadı ve sorunu hafifletemedi. Filistin halkının tarifsiz acısı.” dedi.

Önal, reform sürecinin BMGK’nin mevcut eksikliklerini gidermesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun etkinlik ve yeterlilik hedefleriyle birlikte eşitlik ve demokratik temsil hedeflerini de sağlayacak şekilde uygulanması gerektiğini belirtti.

Bunun için kapsamlı ve kapsayıcı bir sürecin gerekli olduğuna işaret eden Büyükelçi Önal, ülkelerin kendi çıkarlarından ziyade ortak yetkinliği ön planda tutan bir yaklaşımın tüm üyelerin çıkarına olacağını kaydetti.

“Kalıcı üyelik statüsü demokratik değil”

Önal, “KIB grubunun da vurguladığı gibi, veto yetkisi olsun veya olmasın daimi üyelik statüsünün demokratik olmadığını ve BMGK’nin yalnızca rotasyon ve bölgesel temsil esasına göre seçilmiş üyelerle genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz.” ifadesini verdi.

Büyükelçi Önal, “İdeal olarak veto yetkisinin kaldırılması veya en azından kullanımının sınırlandırılması gerekir” dedi. Bu bağlamda BM Genel Kurulu ile BMGK arasındaki uyum ve işbirliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Reform sürecinin ilerlemesi için tüm üye ülkelerin katılımının gerekli olduğuna işaret eden Önal, en yasal platformun hükümetler arası müzakere platformu olduğunu söyledi.

Önal, bu kapsamda halka açık olarak gerçekleştirilecek toplantıları memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “BMGK reformunun kritik önemi ve aciliyeti nedeniyle Türkiye, hükümetlerarası müzakere sürecine aktif olarak katılacak, fikir birliğine ve ortak zemine varılmasına katkıda bulunmaya çalışacaktır. ” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu